Yunus Emre – Aşkın Yolculuğu

Haz 28

Yunus Emre Aşkın Yolculuğu

 

Diriliş Ertuğrul dizisinin yapımcısı Tekden Film – Mehmet Bozdağ’ın yapımcılığını üstlendiği yine Mehmet Bozdağ ve İsa Yıldız’ın İbrahim Has ve Mustafa Tatcı’nın menkıbe ve derlemelerinden senaryolaştırdığı ve Kamil Aydın’ın Yönetmenliğini yaptığı Yunus Emre – Aşkın Yolculuğu, Ramazan için hazırlanmış güzel bir TRT Dizisi.

Başrollerde ise Diriliş Ertuğrul dizisindeki Şehabettin Atabey karakterine hayat veren Gökhan Atalay’ın kaliteli performansının yanısıra özel etkileyici bir ses ve oyunculuk yeteneğine sahip Payidar Tüfekçioğlu ise Kurtlar Vadisi dizisindeki Ayı İbrahim karakterini canlandırması ve sert görünümü nedeniyle bir mürşid ve Tapduk Emre rolü için iyi bir seçim olmadığını düşünüyorum. Yedi Güzel Adam’ın Cahit Zarifoğlu’sunu canlandıran genç oyuncu Baran Akbulut’un yanısıra The İmam filminden Mehmet Ali Tuncer ve usta oyuncu Mehmet Çepiç de dizinin kadrosunda yer alan isimlerden.

Diriliş Ertuğrul, hazır tatile girmiş iken aynı set ve çalışanları kullanarak, hem daha az maliyetli hem de izleyici ile bağlantıyı koparmamak adına başarılı bir çalışmaya imza atılmış görünüyor.

Hikaye, 1268 yılı Konya Karatay Medresesi’nde başlıyor.

Kadı adayı olan Abdullah oğlu Yunus’un, adaleti Anadolu Selçuklu Devleti topraklarına ve tüm dünyaya yayma ideallerini gerçekleştirmede, başta tasavvufa karşı olan duruşunun, Tapduk Emre ile karşılaştıktan sonraki serüveni konu alınacaktır. İlim, adalet ve şeriatı anlatıp, ‘siyasetten’ uzak durulması anlatılsa dahi gerek senaryo gerek ise proje mevcut siyasi gündeme ‘Paralel’ gitmekte.

Tarihi bir yapımda görsel efektlerin de yerli yerince, etkileyici kullanımı çok başarılı. Müzikler ise kimi sahnelerde kalbinizin atışını hızlandırıp, kimi yerde kalbinizi aşkla yumuşatıyor. Genel olarak oyunculuk, kostüm, makyaj, ses ve prodüksiyon açısından başarılı bir projeye imza atılmış.

Senaryodaki can alıcı tasavvufi replikler, menkıbeler ve diğer olaylar izleyiciyi diziye bağlıyor.

Birinci bölümden izlenimler bu şekilde. Bölüm analizlerini daha sonra ayrı ayrı yazmayı düşünüyorum. Dizinin yayın saatinin Ramazan boyunca haftaiçi her gün 22:00’de teravih namazına denk gelmesi izleyici sayısını belki azaltmıştır veya teravihe gidenlerin sayısını azaltmış olabilir 🙂 TRT’nin kendi sayfasında ve TRT YouTube sayfasında aşağıdaki bağlantılardan diziyi reklamsız olarak izleyebilirsiniz.

Talha Çelik

1. Bölüm fragmanı:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=YJIa1HTOS_4[/youtube]

1. Bölüm ve tüm bölümler TRT Sitesi

1. Bölüm ve tüm bölümler TRT YouTube Sitesi

İlk Yorumu Yapmak İçin Tıklayınız

Trackbacks/Pingbacks

  1. Yunus Emre – Aşkın Yolculuğu - Genç Yolcu - […] Devamini Okuyun […]

Siz de yorumunuzu paylaşın.