.PDF dosyasını .JPG Resim Dosya Biçimine Çevirmek

Eki 10


Birçok yazı ve resim içerikleri, ekitaplar, kılavuzlar hem web sitelerinde yayınlanması hem de bilgisayalarda kolayca izlenebilmesi için .PDF dosya biçiminde oluşturulurlar. Bu dosyalar birçok sayfadan oluşabilir ve bazı sayfalarını arşivlemek ve paylaşmak için ekran resmini çekmenin yanısıra sayfaları bazı yardımcı programlar aracılığıyla JPG vb dosya biçimlerine kolayca nasıl çevirebiliriz?

Bunun için ücretsiz olarak sunulan OmniFormat ve PDF995 programlarını kullanacağız. Bunları ister resmi sitelerinde indirebilirsiniz isterseniz de aşağıda sizin için tek paket yaptığım dosyadan indirebilirsiniz.

http://hotfile.com/dl/75126076/ed1d5fe/PDF-JPG-www.e-kalem.com.rar.html

http://www.omniformat.com/
http://www.pdf995.com/

1- Dosyamızı buradan (http://hotfile.com/dl/75126076/ed1d5fe/PDF-JPG-www.e-kalem.com.rar.html) indirdikten sonra aşağıdaki programları sıra ile kuruyoruz. Programlarımız ücretsiz, sadece zararlı olmayan birkaç reklam açıyor o kadar.

* Pdf995 Printer Driver v9.2.exe
* ps2pdf995 v1.3.exe
* PdfEdit995 9.8.exe
* Signature995 v9.exe
* omniformat v9.4.exe
* ocrmodule.exe

2- Programlarımız kurulduktan sonra BAŞLAT -> Software995 -> Omniformat programımızı çalıştırıyoruz. Daha sonra “Continue using sponsored version” düğmesine basıp biraz bekliyoruz ve programımızı çalışıyor.

3- PDF dosyalarımızı bilgisayarımızın C veya D vb bölümlerinden birinde oluşturduğumuz klasöre kopyalayacağız. O yüzden bir klasör oluşturuyoruz. Unutmayalım ki kaynak .PDF dosyamızın bir kopyasını, oluşturduğumuz PDF klasörüne atıyoruz. Çünkü PDF klasöründeki dosyamız işlem bittiğinde silinmiş olacak. Programımız açılınca, pencereden üst kısımdaki “WATCH FOLDERS (İzlenen Klasör)” bölümünden önce “CLEAR (Temizle)” düğmesine basıp mevcut klasörü kaldırıp “ADD FOLDER (Klasör Ekle)” düğmesi ile kendi oluşturduğumuz klasörü programa ekliyoruz. “SAVE (Kaydet)” düğmesi ile de yaptığımız bu ayarı kaydediyoruz.

4- Şimdi de dönüştürmek 4 numaralı işaretli alandan çevrilmesini istediğimiz dosya biçini seçiyoruz. .JPG ideal resim dosya biçimimiz.

5- Daha sonra da diğer seçeneklerimizi “OPTIONS (Seçenekler)” düğmesine basılarak açılan pencereden resimdeki gibi ayarlıyoruz. Size (Boyut), Resolution (Çözünürlük), Modulation (Geçişler), Page Size (Sayfa Boyutu) ayarlarını istediğimiz şekilde değiştirip “OK (Tamam)” diyoruz.

6- Şimdi de “SINGLE PASS (Tek Geçiş -Dosya-) düğmesine basıyoruz. “START MONITORING (İzlemeye Başla)” düğmesi ise yukarıda belirttiğimiz klasörü devamlı izliyor ve içine atılan PDF dosyalarını hemen çevirmeye başlıyor.

.PDF dosyasından istediğimiz biçime –.JPG– çevrilen dosyalarımız yukarıda belirtilen PDF klasörümüzün içine kaydolmuş oluyor.

Umarım yararlı olmuştur. Soru ve yorumlarınızı sayfamızın altında paylaşabilirsiniz.

Selam ve dua ile,

Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!

Siz de yorumunuzu paylaşın.