İnanılmaz Örümcek Adam 4 – The Amazing Spider-Man 4

Şub 15

Marvel çizgi romanlarının en önemlilerinden biri olan Örümcek Adamın çok da farklı olmayan 2012 yılında çekilmiş bir versiyonu. 2014 yılında da ikincisinin yayınlanması planlanıyor. Aşağıdaki bilgiler film hakkında ayrıntılı bilgi -spoiler- içermektedir.

“Ready or not, here I come.” – Hazırsınız veya değil, işte ben geldim. (önüm arkam sağım solum sobe saklanmayan ebe)

Lise öğrencisi ve fotoğraf çekme meraklısı genç Peter Parker (Andrew Garfield), babası ve annesini nedeni bilinmeyen bir kazada kaybetmiştir. Amcası Ben (Martin Sheen) ve yengesi May (Sally Field)’in yanında büyümüştür.

Bilimadamı olan babasına ait çekmece ve çantaların gizli bölmelerindeki çok özel dokümanlara ulaşır ve babasının bu belgeleri ve onun ölümü üzerine araştırma yaparken, babasının arkadaşı bilim adamı Dr. Curt Connors’a (Rhys Ifans) ve çalıştığı şirket Oscorp’a ulaşır.

Şirkette asistan olarak görev yapan Gwen Stacy ( Emma Stone ), aynı zamanda Peter’ın okuldan arkadaşıdır. Örümcek adam her filminde olduğu gibi yine sarışın olan bu kıza aşık olur.

Okulda da kabadayı tiplerden dayak yiyen Peter, stajyer öğrenci kimliğiyle girdiği genetik, biyomedikal ve kimyasal çalışmalar yapan şirketin gizli odalarından birinde yine her filminde olduğu gibi bir örümcek tarafından sokulur ve örümcek adama dönüşür.

Güçlerini kullanıp, kötüleri cezalandırırken. Bir kişisel hata ve bencillik yüzünden amcası Ben’in de ölümüne engel olamaz. Aynı zamanda amcası Ben’in de katilini arar. Yaptığı yasalara aykırı bu çözümler yüzünden polis tarafından da aranır. Polis şefi Stacy (Denis Leary) aynı zamanda sevdiği kız Gwen’in de babasıdır.

Babasının ve Dr. Connors’ın birlikte çalıştıkları “Türler Arası Gen Değişimi” projesinde bir türlü tam sonuç alamayan Dr. Connors’a, Parker bir formül verir ve türler arası gen değişimi projesi yan etkilerle birlikte uygulanabilir hale gelir.

Bir kolu olmayan Dr.Connors koluna kavuşmak ve diğer insanların da bu tür zayıflık ve eksiklerini gidermek için yaptığı çalışmasını birçok kez hayvanlar üzerinde dener. Şirket sahiplerinden biri olan Rajit Ratha adlı siyahi karakteri gözüm biryerden ısırıyor derseniz, haklısınız Pi’nin Yaşamı filmindeki Pi karakterini canlandıran Irrfan Khan. Oscorp şirketinin  insanlar üzerinde de denenmesini istemesi üzerine Dr. Connors kendi üzerinde deneme yapar. Kopan kuyruklarını yenileyebilen kertenkele genlerini kendine enjekte eden Dr.Connors’ın kolu uzar fakat aynı zamanda büyük bir sürüngene dönüşür. Kendisinin dönüşmesinden ziyade diğer insanları da düşünebilen ve kuvvetli bu yaratıklara dönüştürmek için geliştirdiği formül ve ilacı tüm şehrin üzerine yağdıracak bir bulut oluşturan cihazla birlikte şehrin en yüksek binalarından biri olan Oscorp şirket binasının üzerine kurup, denemek istemektedir.

Peter Parker ise formülü vererek neden olduğu bu problemi çözmeye çalışır. Kız arkadaşı Gwen ve onun babası polis şefi Stacy yardımı ile Dr.Connors’ın bu kötü planını engellemeyi başarır.

Filmin bir karesinde Albert Einstein’ın duvarda asılı bir çerçevesinde şu söz yer alır :

“Imagination is more important than knowledge. Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.”

Yani sahip olunan bir şeyin hayalinin zaten kurulmayacağını, sahip olunmayan bir şeyin de hayalini kurmadan elde edilemeyeceği vurgulanmıştır. Bilgi hayaller üzerine kullanılırsa bir anlam ifade eder.

Fragman 1
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xousq8EOdr0[/youtube]

Fragman 2
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=16AwVWvjQhY[/youtube]

Siz de yorumunuzu paylaşın.