GÖKBEY: Yerli ve Milli Genel Maksat Helikopteri

Ara 13

Gökbey Yerli Helikopter

İhtiyaçlar

İnsanoğlu hayatını devam ettirebilmek için sağlığa yani fiziksel olarak yeme, içme, giyinme, barınma ve güvenlik gibi konulara ruhsal olarak da maneviyata birinci derecede önem vermelidir.

Aynı şekilde devletler de varlıklarını sürdürebilmek için milletlerinin yani vatandaşlarının bu ihtiyaçlarını sağlamak zorundadırlar. Bu ihtiyaçları ya kendileri üretip daha kolay ve ucuz şekilde kimseye muhtaç olmadan elde edebilirler ya da yeterli imkanı elde edip eğer başkaları satarlarsa, onlardan ithal edebilirler.

Bizler ise bunları kendimiz ürettiğimiz zaman hem milli gelirimiz dışarıya daha az gitmiş olacak, hem de ürettiklerimizi diğer ülkelere ihraç ettikçe, sattıkça gelirlerimiz artacak.

Bulunduğumuz yıllarda dahi dünyanın bir çok ülkesinde yaşayan insanlar, açlık, susuzluk, giyinme, barınma, ulaşım, eğitim, sağlık, teknoloji vb. konularda sıkıntılar yaşamaktadırlar. İhtiyaçları olan birçok şeye sahip değildirler ve dahi bu yüzden hayatlarını kaybetmektedirler. Şükürler olsun ki ülkemiz birçok alanda sahip olduğu güzel imkanlarla dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır.

Gökbey , yerli ve milli genel maksat helikopteri. GencYolcu.com

Üretmek

Sadece tüketim toplumu olmak yerine daha çok çalışıp, ürettiğimiz zaman daha müreffeh bir seviyeye geleceğiz inşaAllah. Tabii bu gelişmeler düşmanlarımızın gözlerini bizim üzerimize dikmelerine ve bizim gelişimimizi durdurmak için yıllardır yaptıkları çeşitli tür ve şiddetteki saldırıları arttırmalarına neden olmaktadır.

Bu saldırılara askeri anlamda karşılık verebilmek için yine onlardan savunma sanayi araç ve gereçleri alıyorduk. Lakin artık mühimmat, silah, füze, roket, tank, hava aracı, helikopter vb. şeyleri de kendimiz üretebiliyoruz. ATAK Savaş Helikopteri, ANKA İnsansız Hava Aracı, ALTAY Tankı, Hürkuş Eğitim Uçağı’ndan sonra Türkiye’nin ilk yerli genel maksat helikopterinin adı ise GÖKBEY oldu.

Gökbey

Başkan Recep Tayyip Erdoğan 12-13 Aralık 2018’de yapılan Türk Savunma Sanayii Zirvesi‘nde yerli ve milli helikopterimizin adını açıkladı.

Gökbey , yerli ve milli genel maksat helikopteri. GencYolcu.com

Türkiye savunma sanayinde tüm stratejik ihtiyaçlarını kendisi üretebilir hale gelene kadar durmayacağız. Türkiye’nin Savunma Sanayi‘nde olan çalışmaları zorunlu olan çalışmalardır. Ne zaman ülke olarak başımız dara düştüyse ciddi bir ambargoya maruz kaldık. Terörle mücadelemizin her safhasında bu tecrübeyi acı bir şekilde yaşadık.”

Suriye: Barış Güvercini Operasyonları

Özellikle abd, rusya, ingiltere, ab, israil gibi ülkeler bizlere karşı yaptıkları ekonomik saldırıların yanısıra sınırlarımıza yerleştirdikleri teröristler ve kendi askerleri vasıtasıyla saldırarak ülkemizin gelişimini durdurmak istemektedirler. Türkiye, şimdi ilk olarak Suriye‘nin kuzeyindeki özellikle Fırat Nehrinin doğusundaki terör örgütlerini ve onların destekçilerini de temizlemeye devam edecektir.

Bu güzel ülkenin vatandaşları olarak bize düşen ise hangi düşünce ve görüşte olursak olalım birbirimize saygılı olmalıyız. Aynı gemide yaşadığımızı unutmadan, birlik ve beraberlik içinde daha çok çalışmalı, üretmeli ve kendi çevremiz ve ülkemiz başta olmak üzere tüm dünyaya iyilik ve güzellikler sunmaya devam etmeliyiz. Bu güzelliklerin maddi olanlarından biri de hava ulaşım teknolojilerinden, genel maksat helikopteri GÖKBEY oldu.

Yerli ve milli helikopterimiz Gökbey’in fikirsel ve fiziksel oluşumunda emek verenlere teşekkürler.

Rabbimiz, ülkemizdeki ve dünyadaki tüm masum ve mazlumların yardımcısı olsun, birlik ve beraberliğimizi daim eylesin.

Allah’a (cc) emanet olun.
@TalhaCelik

Özgün Helikopter Programı

Bu arada TUSAŞ‘ın resmi internet sitesinde T625 Genel Maksat Helikopteri Gökbey hakkında şu bilgiler yer alıyor;

Gökbey , yerli ve milli genel maksat helikopteri. GencYolcu.com

Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin ve diğer ihtiyaç sahibi makamların, genel maksat helikopteri ihtiyaçlarının özgün bir platform ile karşılanması hedefiyle yürütülmekte olan Özgün Helikopter Programı, 15 Haziran 2010 tarihinde toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kararı ile başlatılmıştır. 26 Eylül 2013 tarihinde Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile TUSAŞ arasında sözleşme imzalanmıştır.

En zorlu iklim ve coğrafyalarda dahi, yüksek irtifa ve yüksek sıcaklıkta, gece ve gündüz koşullarında etkin bir şekilde faaliyet gösterebilecek olan T625 Genel Maksat Helikopteri, milli imkân ve kabiliyetler kullanılarak tasarlanmakta ve üretilmektedir.

ATAK Programı süresince kazanılan bilgi, birikim, tecrübe ve yetenek havuzu temel alınarak başlanılan Özgün Helikopter Programı kapsamında, yapısal ve aviyonik sistemlerin yanı sıra, transmisyon, rotor ve iniş takımları gibi kritik öneme haiz sistemlerin tasarımları ve üretimleri de tamamen milli kaynaklar kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Gökbey , yerli ve milli genel maksat helikopteri. GencYolcu.com

Helikopterin geniş görev yelpazesine sahip olmasından ötürü taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevlerini icra edebilecektir.

T625 Genel Maksat Helikopteri’nin ilk uçuşunu 2018 yılında gerçekleştirdi. 2021 yılından seri üretime geçeceği öngörülmektedir.

Gökbey , yerli ve milli genel maksat helikopteri. GencYolcu.com
(Foto: Cem Öksüz – Anadolu Ajansı )

GÖKBEY:
Yerli Genel Maksat Helikopteri

Siz de yorumunuzu paylaşın.