Dinimi Öğreniyorum, Hayat Dersleri, Cevat Akşit Hoca’nın Sohbetleri – 1.Bölüm

Ara 31


Euzübillahimineşşeytanirracim Bismillahirrahirrahim.

Dinimi Öğreniyorum, Hayat Dersleri,
Cevat Akşit Hoca’nın Sohbetleri 1.Bölüm


Sloganı “Akit, İnananların yüzü akı.” olan ve kapatılan Akit Gazetesinin reklamı ile başlayan reklam girişine, Atlas Pazarlamanın hazırladığı ve Yrd. Doç.Dr. olan Fatih ÇOLLAK Hoca’nın okuduğu Kur’an-ı Kerim Hatim Seti ve Türkçe Meali ile devam ediyoruz. Eserde Türkçe Meali ekranda yazarken Arapça okunuşu da dinleyebilirsiniz.  Ekranda fiyatı görünce ilk başta çok şaşırıyorsunuz 24.900.000 TL, sonra anlıyorsunuz ki sıfırlar atılmamış, eski zamanlar ve yaşlandığınızı bir kez daha hissediyorsunuz.

Sıradaki reklam ise “Milletimiz Bilinçleniyor” sloganı ile SporAp Sauna Etkili Sauna Eşofmanı ise Hatim Setinden 1 milyon fazla, sadece 25.900.000 TL. Reklamların ardı arkası kesilmiyor ve Atlas Pazarlama “Ashab-ı Kehf” ile tekrar sahneye çıkıyor. 14 CD ya da 5 VHS kasetle birlikte hediye seti var. Namaz Öğreniyorum, Kur’an Öğreniyorum, Hacca Gidiyorum, -Kitabı Sümer Tilmaç’ın elinde görünce oynadığı filmler ve karakterler aklınıza gelip, siz de oynadığı karakterleri kastederek, günahlarınızdan arınmak istiyorsanız son şans Haccı kaçırmayın düşüncesi aşılanıyor-. Bu setin o zamanki fiyatı ise 25,900,000 TL. Tam reklamlar bitmiştir diyecekken bir ablamızın ilginç müzik eşliğinde saçlarını savurduğunu görüyor, tövbe estagfirullah çektikten sonra refleks olarak kumandayı arayıp mouse’u tutuyor, sesi kısıyor ve Saç Bakım Seti reklamı olduğunu görüyorsunuz. Televizyon kanallarında paket reklam uygulaması var diye STV, Kanal 7 vb kanalları hoş görmeye çalışıyorsunuz ama Akit ve Atlas Pazarlamayı dini içerikli bu videonun içersine bu tarz bir reklam almasını hoş göremiyorsunuz.  Ne fiyatı ne de markayı yazıyorum. Son reklam ise Temel ile Dursun VCD si. J

Nihayet reklamlar bitiyor ve kendilerini affettirmek için hazırladıkları güzel sesli görüntüye, Arif Nihat Asya’nın yazdığı ve Seyfullah Kartal’ın seslendirdiği “Naat’a”  bırakıyorsunuz kendinizi ve siliyorsunuz gözyaşlarınızı ellerinizle veya mendilinizle.

12. dakikada başlıyor Dinimi Öğreniyorum Hayat Dersleri.

1. Bölüm 1.Ders

Konu: İslam’da Başlama Usulü – Bismillah- . Kur’an-ı Kerim’de iki tür Besmele vardır. Birincisi Neml Sûresinde Hz. Süleyman (as)’ın Saba Melikesi Belkıs’a yazdığı mektup dolayısıyla geçmektedir.

“Mektup Süleyman’dandır, Rahmân ve Rahîm Allah’ın adıyla (başlamakta)dır. “ Neml 27 / 30

İkincisi ise sureleri birbirinden ayırmak için konulan ve surelerin başındaki besmeleler.

Benim burada anlamadığım ise hocam namazlarda okunan Fatiha’nın öncesinde Euzü Besmelenin sessiz okunduğunu ve ayet olmadığını belirtiyor ama Fatiha süresinin ilk ayeti “Bismillahirrahmanirrahimdir.” Eğer ayet ise bu sefer de neden sesli okunmadığı takılıyor aklıma. Bu konuyu da araştırıp, ileride sizlerle paylaşmak isterim.

Ayrıca ilk inen ayetlerde de “Oku! Senin yaratan Rabbinin adıyla.” (Besmeleyle-BismiRabbukellezi Halak) emriyle başta Peygamber Efendimiz olmak üzere tüm Müslümanların Kur’an Okurken, bir şey okurken, yazarken, bir iş yaparken, bir şeye başlarken “Besmele” çekmesi gerektiği belirtilmektedir.

“Her önemli iş ki besmele ile Bismillahirrahmanirrahim diyerek başlanmaz, sonu güdük kalır yani sonuçsuz kalır.” Hadis-i Şerif

Şahsımca buradaki “sonuç” ibaresi hem dünya hem de ukba için kişinin yararına olacak durumu yani sonucu belirtmektedir.

Bismillahirrahmanirrahim ne demektir?

Rahman : Dünyada bütün insanlara rızık ve nimetler veren demektir.
Rahim : Ahirette bütün müminlere rızık veren, kafirlere ceza veren demektir.

Aynı zamanda şükür, bereket, güven, bağlılık ve isteklendirme içeren besmele kişinin bir işten hayır sağlaması ve sonuç alması için gerekli bütün şifreleri içermektedir ki, halis kalp, inanç ve anlama ile okunursa bütün kapıları açacaktır inşallah.

4 kelimeden oluşmaktadır – Bismi, Allah, er Rahman, er Rahim.

Allah = Yaratıcımızın yani Rabbimizin İsmi Azamıdır ki ” İsmi Azam ile yapılan dua reddolunmaz” hadis-i Şerifinin olduğunu da öğreniyoruz.

Şeytanın şerrinden ve vesvesesinden korunmak için tek sığınılacak Allah’tır. O yüzden Eûzu Besmele ile başladığımız şeylerde şeytanın vesveselerine karşı Rabbimizin koruması altında oluruz inşallah.

Besmele hakkında ayrıntılı bilgi için www.euzubillahiminesseytanirrahim-bismillahirrahmanirrahim.com veya www.euzubesmele.com adreslerine bakabilirsiniz.

Namazda veya diğer zamanlarda Kur’an-ı Kerim okumaya başlamadan önce Euzu Besmele çekilmesi farzdır.

” Şimdi Kur’ân okumak istediğin zaman önce o kovulmuş şeytandan Allah’a sığın.” Nahl 16 / 98

Burası hocamızın anlattığı birincin dersten aklımızda kalanlar bunun gibi 1.Bölümde 19-20 dakikadan oluşan 3 ders var.

1. Bölüm 2.Ders

“Ben öyle bir kelime biliyorum ki, size bunların hiçbirini yaptırmaz.” Hadisi Şerif

Öfkeyi kontrol etmek, öfkeyi yenmek için eüzü çekmek yardım olacaktır.

Farzdır yani kesin emirdir, muhakkak yapılması gerekir. Yapılmaması günahtır.

–          Kur’an okumaya başlamadan önce eüzu besmele çekilmesi gerekir.

–          Kur’an’dan ayetleri bir yere yazarken veya bir Kur’an-ı Kerim i sözlü veya yazılı hale getirirken de euzü besmele çekilmesi farzdır.

–          Eti yenilecek hayvanın –tavuk, horoz, kuzu, koyun, keçi, büyükbaş, deve vb. de kesilmeden önce besmele çekilmesi kısaca Bismillahi Allahu Ekber denilir. Bilerek besmele çekilmeden kesildiği takdirde eti yenmez. Unutulmuş ise Bismillahi Evveline vel ahirin (Öncesinde ve Sonrasında Allah’ın adıyla) denerek eti yenilebilir.

–          Şeytanın şerrinden ve her türlü vesveseden korunmak için Allah’a sığınıp, euzu besmele çekmemiz gereklidir.

Ayrıca hocam anlatırken, bir ayeti örnek vererek, bir şey yemeden önce Allah’ın adının anılması gerektiğini söyledi, bence bu sadece kesilen hayvanlar için değil de aynı zaman yediğimiz veya içtiğimiz her şeyden önce Allah’ın adını anarak, gıdalarımızı helal, sağlıklı, temiz ve yararlı hale getirebiliriz. Tabii ki bu hınzır –domuz- eti, alkollü içecekler, uyuşturucu maddeler için geçerli değildir, onları sağlıklı hale getirmez, çünkü onları yemek, içmek ve kullanmak zaten haramdır yani kesinlikle yasaktır. Bir arkadaşımdan duyduğuma göre Rusya’nın sömürgesi sonucu bilgisizlik ve cehaletin etkisi altında kalan Orta Asya’daki dindaşlarımız, alkollü içecek içmenin günah olduğundan habersiz, besmele çekerek içiyorlarmış.

Yerken, içerken, yatarken, uyandığımızda, vasıtaya binerken, yemek hazırlarken, işe giderken, işe başlarken, kadınlar doğum yaparken, doktor ve ebeler doğuma girerken, gelin ve damat gerdek gecesine girerken –cinsel ilişki öncesi-, eve girerken (ev sahibinin izni ve haber olmadan girilmez), evden çıkarken vb. her işte euzu besmele çekilmesi çok yararlı olacaktır.

Euzü Besmele çekilmeyen her şeye şeytanın ortak olmasına izin verilmiştir. Yiyeceğinize, içeceğinize, bilginize, sağlığınıza, çocuğunuza, kazancınıza kısacası hayatınıza ortak olur.

Bu arada Cevat hocam bir örnek verirken avcıların beklemesi esnasında sigara yaktıklarını belirtir, sonra da sigaranın kötülüğünden ve dinen hoş olmadığından bahseder. Aslında sigara örnek olarak verilmese daha iyi olabilirdi gibi düşünüyoruz.

Bir avcı veya balıkçının bir kuşu veya balığı avlaması esnasında silahını veya oltasını attıktan sonra yakaladığı avına hemen ulaşıp euzu besmele çekip, hayvanı kesmesi gerekir. Bekleyip ilgilenmezse ve vurulan hayvan ilgisizlikten dolayı can çekişerek ölürse, o hayvanın da eti yenmez. Fakat vurulan kuş yere düştükten ve siz de yanına hızlıca gidene kadar geçen sürede hayvan ölürse onun eti yenir. Besmele ile gönderilen profesyonel köpeğin getirdiği av da yenilebilir. Acemi av köpeğinin boğazlayıp getirdiği hayvanın eti yenmez. Aynı şekilde vurulan hayvan, yaralanıp suya düştü ve boğularak öldüyse onun da eti yenmez.

“Besmele şifadır, devadır.” Hz. Ali

1. Bölüm 3.Ders

Bu arada Cevat Hocamız 1.bölümün ilk dersinde yakışıklı ceket ve kravatla, ikinci dersinde ceket çıkmış, yelek ve kravatla, üçüncü bölümde ise en güzel olanı yaparak kravatı da çıkarmış, birbirine yakışan sadece yelek ve gömleği ile karşımızda.

Peygamber Efendimiz bazı durumlar istisna olmak üzere tek başına yemek yemezmiş. Sofrasında gelen bir bedevinin yanlış yemek yemesi üzerine “Besmele ile başla, sağ elin ile kendi önünden ye.” diye buyurmuşlar.

Ayrıca Peygamber Efendimiz;

Akşam olunca kapımızı Bismillahirrahmanirrahim diyerek ve Allah’a sığınarak kapatmamızı,

Yatarken evimizdeki lambayı, ateşi, sobayı, kandili (ateşi –elektriği-)Bismillahirrahmanirrahim diyerek söndürmemizi,

Dolu veya boş yiyecek, içecek veya boş kaplarımızı da besmele çekerek kapamamızı. Kapak bulamazsak bile bari üzerine bir çubuk koymamızı buyurmuşlardır.

Banyoya veya tuvalete girmeden önce dışarıda Euzu Besmele çekmemiz gerekir. Çünkü muhafaza melekleri buralara girmezler, dolayısıyla zararlı hastalıklardan ve yaratıklardan korunmak için gereklidir. Sol ayakla girip, sağ ayakla çıkmamız gerekir. Ayrıca yönümüz de kıbleye dönük olmamalı ve fazla oyalanmamalıyız. Cünüb olan erkek veya hayızlı kadın ise Kur’an’dan ayet okuyamayacağı için dua niyetiyle Euzü Besmele çekebilir diyor Cevat Hocam, şahsi kanaatim ise işi tehlikeye atmayıp ayettin aynısını okumak yerine Euzübillah, Bismillah da denebileceğini düşünüyorum. Bu sayede şüpheden de kurtulmuş olunabilir. Banyo yaparken ayrıca avret mahallimizi kapatacak fakat temizliğe engel olmayacak çamaşır da kullanmak daha ince ve hassas bir hareket olabilir. Ayrıca eşler de birlikte banyo yapabilirler diyor Cevat Hocam.

Espri manasıyla yapılabilecek olan, günah şeylerden önce besmele çekmek de imanımızı zedeleyebilir. Hırsızlık, rüşvet, zina, içki, sigara, domuz eti ve her türlü haram işe vesvese ile dahi bulaşıp üstüne bir de besmele çekmek veya elhamdülillah demek de kişinin imanına ve dinine zarar verir. Çok dikkat etmek gerekir.

Hocamı izleyince aklıma geldi. Sigara ve içki içen, sayısal loto, milli piyango, at yarışı oynayan insanlarda karşılaştığım için söylemek istedim. At yarışları başlayacak, adam besmele çekiyor, sayısal lotoya rakamları yazacak bismillah deyip numaraları yazıyor, içki veya sigara içiyor sonunda elhamdulillah, bismillah diyor. Yani Allah’ın adıyla diyor. Çok tehlikeli. Veya adamın alkollü içki dükkânı var dükkânının duvarında besmele olabiliyor, alkollü içki satan firmanın arabasında şoförlük yapıyor aynada besmele yazıyor, Besmele çekip arabanın kontağını çeviriyor sonra kumarhaneye, birahaneye, kerhaneye, diskoya, bara gidiyor. Orta Asya’daki Müslümanların besmele çekip içki içtiklerini yazdığımızda belki güldünüz, yok canım dediniz ama ülkemizde de yukarıda saydıklarımızdan biri ile karşılaşanlar muhtemelen olmuştur.

Evden çıkarken abdestli bir şekilde sağ ayağımızı dışarı atarken “Bismillah, TevekkeltüelAllah, Hasbiallah, Maşallah, La havle vela kuvvete illa billâh” yani “Allah’ın adıyla, Allahın sana tevekkül ettim, dayandım, Allah bize yeter, Allah’ım sen dilersen her şey olur, sen dilemezsen hiç birşey olmaz,  azamet sahibi Allah’ım güç kuvvet senin, senin emrin olmasa hiç kimsenin kudreti kuvveti hiçbir şey yapamaz. Her işin, gücün kuvvetin kaynağı sensin, Bana da hayırlı işlerde imkân ver ve nasib et.” anlamlarına gelebilecek cümleleri söyleyen kişiye akşam evine dönene kadar onu koruyacak 2 muhafız melek verildiğini peygamberimiz buyuruyor.

Allah’ın adıyla yani besmeleyle başlanan işlerinin sonunda da hamdele yani Elhamdulillah – Allah’a hamd (övgü ve şükür) olsun- veya Elhamdulillahirabbilalemin –Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd olsun- demek çok güzeldir.

5 dakikası reklam olan 68 dakikalık Cevaş Akşit hoca ile Dinimi Öğreniyorum Hayat dersleri 1.Bölüm’den aklımızda kalanları ve düşüncelerimizi sizlerle paylaşmak istedik. Bu paylaşım esnasında hakkına girdiğimiz kimselerden özür diliyor ve bize böyle güzel imkânlar nasib eden Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamd ediyoruz.

Euzübillahimineşşeytanirracim, Bismillahirrahmanirrahim. Bismillahi evveline vel ahirin. Elhamdulillahirabbil âlemin.

Talha ÇELİK
e-Kalem.com

1 Yorum var

  1. Ahmet Berk /

    Besmele her hayrın başıdır.

    Besmele ile başlanmayan her önemli iş noksan kalır.) [Beyheki]

Siz de yorumunuzu paylaşın.