Büyük İslam İlmihali & Diyanet İlmihali

Ara 20


Öncelikle ahir zamanda Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (sav) Efendimize ümmet olma şerefi ile bizleri müslüman topraklarında müslüman bir anne ve babanın evladı olarak dünyaya gelmemizi bahşeden alemlerin Rabbi olan Allah’a (c.c.) sonsuz hamd ve senalar olsun.

Rabbimiz, 2010 yılında Hacc’a gitmeyi, Hacc, Umre, Sa’y, Tavaf yapmayı nasib eyledi. Tam manasıyla anlatılamayacak duyguları yaşamak, ayrı bir tat ve lezzet oldu ruhumuz için. Bütün bu güzellikleri yaşarken, farkına vardığımız bir gerçek de dinimiz İslam hakkında ne kadar az şey bildiğimiz ve bu bildiklerimizle de ne kadar az amel ettiğimiz gerçeği oldu. Türkiye’ye gelince ilk işim Allah’ın (c.c.) izniyle dinimi ayrıntısı ile öğrenmek ve öğrendiklerimizle amel edip Rabbimizin rızasını ve sevgisini kazanmak olacaktı. Aslında sonunda varacağımız noktayı yolun başında inşaAllah biliyoruz ama bu yolda öğreneceklerimiz, bu yolculuğu ve yolculuğun sonunda varacağımız noktanın ulviyetini daha iyi anlamak olsa gerek.

Bu düşünce ile dinimi en doğru kaynaktan yani Kuran-ı Kerim’den ve O’nu bizzat yaşayan peygamberimiz Hz.Muhammed (sav)’in hayatından ve sünnetlerinden öğrenmekti. Arapça ve gerekli ilimleri bilmemenin eksikliği sebebiyle Kuran-ı Kerim’in mealinin yanısıra tefsiri ile birlikte okumak ve peygamberimizin hayatını onun ashabından yani arkadaşlarından ve arkadaşlarının arkadaşlarının anlattıklarından anlamaya çalışacaktım. Bunun için ise hayatı en güzel nasıl yaşamak gerektiğinin kaynağı olan Kuran-ı Kerim ve Sünneti Rasulullah ışığında hazırlanmış İslam İlmihallerini yani İslama Göre Durum Bilgileri kitaplarını araştırdım. Şimdilik iki farklı eserle yola çıkmak iyi olacaktı. Bunun için de 1883 doğumlu, 1947 yılında kaleme aldığı ve Müslümanlara çok faydası dokunan, 1971 yılında İstanbul Müftülüğü yapmış Ömer Nasuhi BİLMEN Hocaefendinin Büyük İslam İlmihali adlı eseri diğeri ise 21.yüzyılda yaşayan fetva makamları ve Diyanet İşleri Başkanlığı yapmış hocaların olduğu Prof.Dr. Hayreddin KARAMAN, Prof.Dr. Ali BARDAKOĞLU ve Prof. Dr. H.Yunus APAYDIN’ın kaleme aldıkları İLMİHAL adlı eser. Tabii bu eserlerin yanısıra birçok ilmihal de mevcut örneğin Tam İlmihal Seadat-ı Ebediyye, Muhtasar İlmihal, Büyük Mızraklı İlmihal vb.

Eserlere çeşitli kütüphanelerden ve kitapçılardan ulaşılabilir. Sağolsun babam evlendiğimde kitaplığımızda yer alıp okumamız ve uygulamamız için hediye etmiş ama bugüne kadar okuma fırsatı olmamıştı. İnşaAllah şimdi hem okuyup hem uygulayıp hem de öğrendiklerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Büyük İslam İlmihali günümüz Türkçe’sine Ali Fikri YAVUZ ve Mehmet TALU tarafından sadeleştirilmiş. Hem okuyup hem de yazmam vakit alabilir diye eserlerin e-kitap hallerini dijital olarak sizlerle paylaşıyorum. Sizler de hem kendiniz okuyabilir hem de aşağıdaki bağlantıyı arkadaşlarınızla paylaşarak onların da yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Okuduğum konulara ait içerikleri de İÇİNDEKİLER sayfasından takip edebilirsiniz. Bu sayfalarda karşılıklı yorumlar yapıp, sorularımızı, cevaplarımızı, bilgi ve tecrübelerimizi paylaşabiliriz.

Selam ve dua ile,

(Açılan sayfalarda sağ üst köşedeki SKIP AD (Reklamı Geç) düğmesine basabilirsiniz.)

Diyanet İslam İlmihali Cilt 1 İndirmek için Tıklayınız – http://bc.vc/2iXsEos

Diyanet İslam İlmihali Cilt 2 İndirmek için Tıklayınız – http://bc.vc/UEKtOnt

Ömer Nasuhi Bilmen – Büyk İslam İlmihali İndirmek için Tıklayınız – http://bc.vc/FM4dRid

4 yorum var.

 1. fuat uğursu /

  aldığım bu zamana kadarki ilmihal ve islam bilgileri diye satılan kitaplar tabiii isim vermicem hep bana sanki güven vermemiş gibi bir his oluşturdu içimde çünkü insanlar artık kendi ideoloji ve fikirlerine göre kitap yazıyorlar bu ilmihal e güvenebilirmiyim meselaa bir kitapta meshep kabul etmenleri kafir olarak görüyor illahaki bir imama uymak zorundamıyım sadece hz. peygamber yetmezmi bize…tabi hz. peygamberi de bilmek için illahaki bir imam şart diyelim peki günümüz kitaplarına örneğin bu kitaba güvenebilirmiyim saygılar diliyorum hayırlı günler….

 2. Sayın Fuat Bey,

  Ömer Nasuhi Bilmen Hocaefendinin Büyük İslam İlmihali, bir çok Allah dostu tarafından güvenilir olarak kabul edilmektedir inşaAllah. Rabbimiz herşeyin en doğrusunu bilir.

 3. Zeyn Cakmak /

  Linkler çalışmıyor yardımcı olur musunuz?

 4. Sayın Zeyn & Derya Çakmak,

  Ömer Nasuhi Bilmen Büyük İslam İlmihali ve Diyanet İlmihal PDF dosyalarını indirebileceğiniz bağlantılar yenilenerek sayfa sonuna eklenmiştir.

  İlginiz için teşekkür ederiz.

Trackbacks/Pingbacks

 1. Büyük İslam İlmihali – İlmihal - Genç Yolcu - [...] Yazının devamı için tıklayınız. [...]

Siz de yorumunuzu paylaşın.