Prison Break (Hapisten Kaçış) – 3.Sezon 1.Bölüm – Orientación – Oryantasyon

Ara 21

Resmin kaliteli büyük boyutu için tıklayınız.

The 4400, Lost, 24, Heros, Flashforward gibi TV dizilerinden olan Prison Break, Türkçe adıyla “Hapisten Kaçış’ı, infaz ve koruma memuru bir kardeşimin tavsiyesi üzerine Türkçe altyazılı olarak izlemeye başlamıştım.

Dizide haksız yere hapse düşen kardeşini kurtarmak için, hapishanenin inşa planlarını vucuduna dövme yaptırıp abisinin yattığı hapishaneye kendi isteği ile suçlu olarak giren Micheal Scofield ve arkadaşlarının başından geçen olayları sürükleyici bir senaryo, oyunculuk ve yönetmenlikle anlatıyor. Şu an 3.Sezon 1.Bölümdeyim. Yani 45.Bölüm.

Dizinin bölümlerinden aklımda kalanları da siz ziyaretçilerimle paylaşmak istedim. Vakit buldukça önceki bölümlerden aldığım notları da sizlere aktaracağım. Sizler de kendi izlenimlerinizi yorumlar bölümünde paylaşırsanız sevinirim.

Yazının bundan sonraki bölümü dizinin içeriği ve olaylar hakkında bilgiler içermektedir, bölümü izlemeyip de “anlatma zevki kaçar.” diyenler bundan sonraki kısmı bölümü izledikten sonra okuyabilirler.


3.Sezon açılışında Micheal, Sara’nın öldürdüğü Şirket Ajanı Bill Kim’in ölümünü üstlenerek tekrar mahpus damlarına düşmüştür. Yeni hapishane yeni kaçış. Fakat mekân bu sefer birazcık(!) daha kötüdür. Panama’da en adi suçları işlemiş en azılı mahkûmlarının tutulduğu, en güvenli, en iğrenç ve en tehlikeli hapishanesi SONA’da tutulmaktadır Micheal. SONA’dan çıkış, özgürlüğe giriş biletinin sadece ölülere verildiği bir yerdir. Scofield ile birlikte Bellick, Mahone ve T-Bag de orada tutulmaktadırlar.

Lincoln, kardeşi Micheal’ı daha iyi bir hapishane’ye aktartmak ve kurtarmak için Panama’lı yetkililerden yardım ister. Transfer edileceği müjdesini vermek için kardeşini hapishaneye ziyarete gider. Bu hapishanede gelen ziyaretçilerin bile güvenliği yoktur. Her hapishanede olduğu gibi burada da koğuş ağaları ve hapishane ağası vardır. Hapishane ağası, lider Lechero’yu ziyarete gelen fahişe bile ancak rahibe kılığında içeri girebilmektedir. Yetkililerin içeriyi yönetmesi karşılığında Lechero’ya sağladıkları büyük bir iyilik J. Bu arada Lechero, İspanyolca sütçü demektir. Lakabı neden sütçü diye sormayalım muhtemelen ileriki bölümlerde izleyince anlatırız.

Ayrıca Lechero, Süper Star lakabını taktığı Micheal’ın popülerliğinden pek hoşlanmaz.

Lincoln, kayıp olan yengesi(!) Sara’nın önce öldüğü haberini alır fakat sonra, oğlu LJ ile birlikte Şirket tarafından rehin tutulduklarını, Susan Anthony adlı Şirket ajanından öğrenir. Susan, Lincoln ve Micheal’dan bir hafta içinde James Whistler adlı mahkûmu firar ettirmesi karşılığında Sara ve LJ’i öldürmeyeceklerini söyler.

Susan Anthony : “Bir kediyi veya herhangi bir şeyi köşeye sıkıştırmak için çok zorlarsan mutlaka pençeyi yersin.”

Hayattaki bütün önceliği ağabeyi olan Micheal’ın önceliği, artık herkesten çok sevdiği Sara olmuştur. Evlenen veya âşık olan birisinde olması gerektiği gibi…

Bu arada Scofield’ın meşhur dövmesi artık pek gözünüze çarpmayabilir, çünkü ona ihtiyacı kalmamıştır. Böyle dedik diye dövmeyi sildirmiş zannetmeyin, yaptırması günah olduğu gibi sildirmesi de günah olduğu için dövmeyi sildirmemiş tabii. Dövmeyi görememenizin nedeni çıkarmadığı kıyafetleri. Su fazla olmadığı için duş sahnesi de yok. “No Shower No Tattoo.” Bir de ara geçişlerdeki Fox River jeneriği yerini SONA’ya bırakmış.

Gerçi o günler Türkiye’de eskide kaldı ama her yerde olduğu gibi izlenimini vermek için Panama’lı çocuk mahkûmun Amerika ve NBA hayranı olduğu vurgulanmaktadır.

Meditasyon ve Akıl Kontrolü: Akıl, Ruh ve Bedenin uyumlu yönetimidir.

Lechero : “Zayıf insanlar şan şöhret peşinde koşarlar. Ona taparlar. Gözlerini kör ederler.”

Lechero ve ekibi Micheal’a tuzak kurup hırsızlıkla suçlarlar. Çıkan kavga sonrası kurallar gereği hapishanede tartışan kişiler ölümcül dövüş yapmak zorundadırlar. Sağ kalan kazanır, affedilir ve yaşar.

Alex Mahone, babasını öldürdüğü Micheal’a bir tavsiye verir: “Tüm gücünle direkt olarak dizine dikey vur.” Buradan anlaşılacağı üzere canınızı kurtarmak için karşınızdaki insanı geçici olarak alt etmenin yollarından biri de ayakta kalmasını sağlayan bacaklarındaki dizlerini devre dışı bırakmak ve bunun için dik olarak çok sert vurmak.

Düşmanının silah kullanması yasak olmasına rağmen bıçak kullanması yüzünden Alex araya girip, adamı öldürür ve çıkış bileti olan Micheal’ı kurtarmış olur.

Lechero’nun söylediği sözü Alex iade eder : “Silah yok! Kural kuraldır. Onlar olmazsa barbarız demektir.” Aslında güzel bir söz sayılabilir. Gerçekten hepimiz kurallara kızarız çünkü özgür olmak isteriz fakat kuralların olmadığı bir dünyada yaşamak gerçekten korkunç sonuçlar da doğurabilir.

Güçlünün yanında olan güvende olur prensibine göre hareket eden T-Bag, hemen yağcılık yaparak Lechero’nun ekibine katılmanın yollarını arar.

Zavallı Bellick ise SONA’nın tuvalet temizliğiyle görevlendirilmiştir. Onun durumunu görünce gözyaşlarınıza hâkim olamayabilirsiniz. “Ne oldum deme, ne olacağım de.” Atasözü ne güzel söylenmiş. Allah hepimizi sonu hayırlı olanlardan eylesin. Bellick’in durumundaki mahkûmlardan biri artık dayanamayıp kaçmaya teşebbüs ettiğinde askerlerce silahlarla taranarak öldürülür. Herkese ibret olsun diye, teşebbüs bile etmeyin iması verilir.

Ayrıca hapishane dışında mahkûm kocasının en azından cesedini vermelerini bekleyen kadının hangi mantıkla ve neye binaen kendisiyle alakası olmayan cesetlerin ceplerinde not araması da düşündürücüdür. Çıkan not kâğıdında  “Versailles 1989, V. Madrid” yazmaktadır.

Bu arada bölüm ismini şuradan almaktadır.

Lechero’nun Yardımcısı: Haydi gidiyoruz, Blanko. Oryantasyona.
Micheal Scofield: İlgilenmiyorum.
Lechero’nun Yardımcısı: Bu senin karar verebileceğin bir şey değil.

(Blanco=Blanko=Eroin ve kokain karışımı. İspanyolların beyazlar için kullandığı argo tabir.)

(Orientación (isp.) = Oryantasyon = Eğitim, İntibak, Hazırlık, Rehberlik yani ortama uyum sağlatma manalarına gelir.)

Talha ÇELİK
e-Kalem.com

3.Sezon 2.Bölüm incelemesi için tıklayınız.

3.Sezon 1.Bölümün ABD Yayın Tarihi
17 Eylül 2007

Yönetmen
Kevin Hooks
Proje ve Yazan
Paul T. Scheuring

Oyuncular :

Dominic Purcell    …     Lincoln Burrows
Wentworth Miller    …     Michael Scofield
Sarah Wayne Callies … Dr. Sara Tancredi
William Fichtner … Alex Mahone
Wade Williams    …     Brad Bellick
Robert Knepper    …     Theodore ‘T-Bag’ Bagwell
Chris Vance    …     James Whistler
Robert Wisdom    …     Lechero
Danay Garcia    …     Sofia Lugo
Jodi Lyn O’Keefe    …     Susan B. Anthony
Laurence Mason    …     Sammy
Carlo Alban    …     McGrady
Cullen Douglas    …     Sapo
Marshall Allman    …     LJ Burrows
Crystal Mantecon    …    Mary Francis
Charles Van Eman    …     Amerikan Konsolosu
Sala Baker    …     World
John S. Davies    …     Elliott Pike
Manny Rubio    …     Nieves
Curtis Wayne    …     Cheo
Anthony Escobar    …     Mezar Kazıcı
David Kronawitter    …    Konsolosun Asistanı
Davi Jay    …     Papo
Nick Lopez    …     1.Çaylak
Romante Archer    …     Panamalı Mahkum
Eduardo Renteria    …     Maitre ‘D
Mike Seal    …     Octavio – 3.Mahkum
Alan T. Coleman    …     Lechero’nun 2.Adamı
Mo Deja    …     Askeri Koruma
Josh Tessier    …     Marcel
Flavio Hinojosa    …     İşçi
Lawrence Varnado    …     Polis Memuru Itzuris
Wyndll Robertson    …     Kule Koruması
Jennifer Toppan    …     Sara
Scott Challgren    …     Sona 143.Mahkum
Lane Garrison    …     David Apolskis
Steven Chester Prince    …     Agent Blondie
Callie Thorne    …     Pam Mahone

3.Sezon 2.Bölüm incelemesi için tıklayınız.

Talha ÇELİK
e-Kalem.com

Lütfen anketimizi oylayın ve değerli yorumlarınızı bizlerle paylaşınız.

[poll id=”2″]


Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!

İlk Yorumu Yapmak İçin Tıklayınız

Trackbacks/Pingbacks

  1. Prison Break (Hapisten Kaçış) – 3.Sezon 2.Bölüm – Fire/Water – Ateş/Su - Genç Yolcu - [...] Önceki yazımızda 3.Sezon 1.Bölümü incelemiştik şimdi de Prison Break 46.Bölümü Fire/Water yani Ateş/Su adlı bölüme şöyle bir göz atalım.…
  2. Prison Break (Hapisten Kaçış) – 3.Sezon 1.Bölüm – Orientación – Oryantasyon | Genç Yolcu - [...] Devamını okumak için tıklayınız. [...]
  3. Prison Break (Hapisten Kaçış) – 3.Sezon 2.Bölüm – Fire/Water – Ateş/Su | e-Kalem.com - […] Önceki yazımızda 3.Sezon 1.Bölümü incelemiştik şimdi de Prison Break 46.Bölümü Fire/Water yani Ateş/Su adlı bölüme şöyle bir göz atalım.…

Siz de yorumunuzu paylaşın.