Cennete Giden Merdiven Heykeli (!) – Stairway to Heaven (!)

Mar 01

“Stairway to Heaven” – “Cennete Giden Merdiven”, Rock çağının en etkili gruplarından olduğu söylenen Led Zeppelin adlı İngiliz Rock grubunun Aralık 1971′de çıkardıkları Led Zeppelin IV albümündeki şarkının adı  olmasının yanısıra (indirmek için) 10-15 Şubat 2010 tarihleri arasında İspanya‘nın başkenti Madrid‘deki Parque Ferial Juan Carlos I fuar alanındaki organizatörlüğünü IFEMA‘nın yaptığı 150.000 ziyaretçinin gezdiği 2010 ARCO Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarındaki bir heykelin de adı.

Yazımızın konusu da aslında bu heykel. Heykel çok ilginç. İlk başta çok kızmanıza, sonra düşünmenize, düşündükçe içinden çıkamadığınız bir karmaşaya sahip.

İspanyol sanatçı Eugenio Merino‘nun ‘Cennete Giden Merdiven’ adını verdiği heykelin , ibadet halindeki bir Müslüman, Hristiyan ve Yahudi‘nin yanyana değil de üst üste konularak tek parça yapılması kendimce tartışma konusunun nedeni.

Heykelde dikkat çeken bir başka özellik ise papazın elinde Tevrat, hahamın elinde Kur’an-ı Kerim olması ve secde eden Müslüman’ın alnını koyduğu yerin yanında da İncil’in bulunması. Heykelin yanında ise makineli bir silahın namlusunun ucuna geçirilmiş Museviliğin sembollerinden olan Hz.Musa (a.s) Sina Dağında Allah‘ın verdiği ışığı simgeleyen Hanukkah Bayramlarında kullanılan Menorah yani yedi kollu şamdan bulunuyor.

Tartışmalara konu olan çalışmasıyla ilgili olarak Madrid’deki İHA muhabirleri ile yaptığı röportajda, çalışmasını üç büyük dinin bir arada olmasını göstermek amacıyla yaptığını söylemiş. Özellikle kimin üstte, kimin altta olacağı konusunda tepki gelebileceğini ancak buradaki ana fikrin bu dinlerin Allah’a ulaşma ortak amaç dairesinde toplandığını belirtmiş.

Merino, çalışmasını 2009 Eylül ayında zihninde tasarladığını, heykelin yapımına başlamadan önce ise dinler ve semboller hakkında araştırma yaptığını, Kasım ayında yapmaya başladığını ve 2010 Ocak ayında ise çalışmasını tamamladığını belirtiyor.

Merino, daha gerçekçi bir görünüme sahip olması için çalışmasında reçine -bazı odunlu bitkilerin salgıladıkları katı yada yarı akışkan, yarı saydam, suda çözünmeyen salgı maddeleri- , silikon ve insan saçı kullanmış. Heykel fuarın ilk gününde 50.000 Euro karşılığında Belçikalı Yahudi bir sanat koleksiyoncusuna satılmış.

Madrid’deki İsrail Büyükelçiliği heykelin Yahudiliğe, İsrail’e ve aynı zamanda diğer dinlere yapılan bir saldırı olduğunu söyleyerek protesto ettiğini bildirdi. Türkiye Büyükelçiliği’nin veya diğer Müslüman ülkelerin büyükelçiliklerinin protesto edip etmedikleri hakkında ise henüz bilgimiz yok.

Gelelim incelememizin diğer kısımlarına ;

Adam heykeli büyük emekler sonucunda yaptı parasını kazandı ve artık tüm dünya genelinde bizler ve sizler dahil birçok kişi tarafından tanınıyor.

Heykeli daha ayrıntılı incelemek için sitesine (www.eugeniomerino.com) girdiğimde heykelin fotoğraflarının da kaldırıldığını belirttiği İngizlice ve İspanyolca olarak yazılmış bir özür mesajının olduğunu gördüm.

” Cennete Giden Merdiven, üç büyük dinin aralarında birlik içinde yaşanabileceğininin bir resmi olması amacıyla tasarladığını.

Bu heykelden dolayı kendisini incittiğimi düşünen -ki böyle bir niyetim olmadı – bütün herkesten özür diliyorum.

Bu resim bu web sitesinin sayfalarında artık gösterilmeyecektir.

Teşekkürler,
Eugenio Merino “

Merino’nun özür dilemesi çok erdemli bir davranış. İslam‘a laf atan kişilerin başına manevi veya maddi belaların gelebileceğinden korkmuş da olabilir. Ama O Müslümanlar’dan değil de esas Siyonistlerden korkması gerektiğini çok daha iyi biliyor. Bir MOSSAD ajanı tek taş iki kuş olması için hem Yahudiliğe laf atan bu adamı öldürüp intikam alabilir, hem de suçu Müslümanların üzerine yıkabilirler. Acaba hangi İslam ülkesinin vatandaşı üzerine, Suriye, Türkiye, İran 🙂 . Belki de heykeli yaptıran da fuara koyduran da öldürecek ajanın kendisidir. Belki de ölmeden önce İslam’ı daha çok araştırıp Müslüman olabilir.

Evet Merino sitesinden fotoğrafları kaldırdığı için sitesinden değil de buradan bakalım fotoğraflara.

Sivri sakallı hacı abimiz (!) El Merino‘nun eserinin önünde verdiği pozda gurur ve endişe birarada. Arka plana baktığımızda ise sanat severler ve koleksiyoncuların heykeli incelediklerini görüyoruz. Kafasında beyaz yerine krem rengi veya farklı tondaki bir takke. İlk gördüğünüzde Kuran-ı Kerim sanabileceğiniz, secde ettiği yerdeki kitap. Yahudi ve Hristiyan’ın kıyafetlerinin siyah olması aynı zamanda din adamı oldukları için mi, Müslüman olan ise gönlü gibi içi de dışı da beyaz. Bu arada secde ediş şekli de dini bilgisi fazla olan kişiler tarafından incelenebilir. Secde halindeki Müslüman’ın sırtında Papaz veya Rahip, aralarındaki farkı tam bilemiyorum elindeki tesbih ve kolunun arasındaki İncil olduğunu düşündüğünüz kitapla dua ederken. Üstün ırk , dünyanın patronu olduğunu düşünen Siyonistler gibi en üste Hristiyanın omuzlarına çıkmış bir Yahudi elinde Tevrat olduğunu düşündüğümüz kitapla kendinden geçmiş. Merino farklı din mensuplarının Allah’a ve Cennete ulaşmada yaptıkları ibadetlerin bir arada yapılabileceğini söylemeye çalışmış ama olaya biraz hareket katmak için veya fuar alanı kısıtlı olduğu için hepsini üst üste çıkarmış,  ve değişiklik olsun diye kitapları karıştırmış.

Bu açıdan bakıldığında ise arka planda masa lambası amacı ile tasarlanmış bir silah ve namlusunda Yahudilikte kutsal kabul edilen yedi kollu şamdan takılı. Bunun yanısıra fotoğrafta göremediğimiz, Kuran-ı Kerim, İncil ve Tevrat’ın bulunduğu pencere şeklindeki eserinin adı ise “Hepimizin İhtiyacı Sevgi”. Ayrıca neon ışığı kullanılarak tasarlanmış bir haç ve 20$ tutarark dua eden kara ellerin yer aldığı eserin adı ise Amerikan Dolarının üzerinde yazılı olan “In God We Trust – Biz Tanrıya Güveniriz.” Dini eğilimleri fazla olan Merino’yu Müslümanların hedefinden kurtarıp İsrail‘in hedefi yapan ise silah ve şamdanın birleşmesi. O olmasa belki İsrailliler de memnun kalırlar ama reklamın bu kadar kötüsü gerçekten olmaz diyorlar bu sefer. Seccadesinin üzerinde yalın ayak namaz kılan secde halindeki Müslümanı, sırtındaki Hristiyan Rahib’in ayakkabıları rahatsız etmezken, Yahudinin ayakkabıları ve ağırlığının verdiği yorgunluk Rahibin yüzüne yansımış. Bu arada beyin jimnastiği yaptıracak husus şu ki seccadenin üzerindeki kitap İncil, Rahibin kolunun arasındaki Tevrat ve Haham‘ın elindeki ise Kuran-ı Kerim. Yahudinin yaptığı bu zulmün kaynağı mı (haşa) yoksa  Cennete Giden Merdiven (aslında daha Türkçesi Cennete Basamaklar, Adımlar) kendisi mi.

Müslüman‘ın bu secde halini acizlik sanıp da sırtına binenler, duasını tamamlayıp da tekrar kıyama kalktığı zaman tepe taklak olacaklardır inşallah.  Tepe taklak olacakları Hristiyan ve Yahudi vatandaşları olarak söylemiyorum, farklı dinlerin mensublarını birbirine düşürmeye çalışan Siyonist düşüncenin inşallah tepe taklak olacağını söylüyorum. Ne İslam’ı ne Peygamberimiz Hazreti Muhammed Mustafa (sav) Efendimizi bilmeyen birçok insan artık üç büyük dinin içinde saydıkları İslam’ın “Allah katında tek din olduğunu” okudukları Kuran-ı Kerim’den istifade ettikçe Allah’ın izniyle İslam’la şerefleneceklerdir.

Bu heykeli ve fotoğrafları gören bizleri ve diğer insanları tekrar düşündürüp, bizlere şükr etme imkanı veren Alemlerin Rabbi olan Allah‘a hamd, Rasul’u Muhammed (as)’a selam olsun. Sayfanın altındaki yorumlar bölümünden siz de fikirlerini bizlerle paylaşırsanız memnun oluruz.

Selam ve dua ile,

Talha Çelik

Fikirlerini Paylaş, Sen de Kazanmaya Başla!

9 yorum var.

 1. Muharrem Akın /

  “Müslüman‘ın bu secde halini acizlik sanıp da sırtına binenler, duasını tamamlayıp da tekrar kıyama kalktığı zaman tepe taklak olacaklardır inşallah. ” sözleri beni gerçekten çok duygulandırdı.
  Allah (cc)’a hamd etmemize sebebolan bu heykele, heykeli yapana ve bu yazıyı yazana teşekkürler…

 2. Rica ederim Muharrem Akın abi, duaların için Allah razı olsun. Bilmukabele.

 3. zekiguveyler /

  Müslüman kişinin Secde’deki durumu! .
  Bir kısım Müslümanların ! Ellerindeki Kur’an Kerim’in İpine sarılmadıkları ve İsrailiyat’la hareket ettikleri ve dost edindikleri !,
  Hiristian ve Yahudiler gibi yaşadıkları onlara Özenmeleri , Kur’an’ı unuttukları için İncil’e Secde etmiş halde Görünmesidir.

  Hiristian Papaz’da Müslüman’ın Üstünde Olması ,Müslümanlar Bizim Gibi Yaşıyorlar Bizler Gibi Giyiniyorlar Bizler gibi Kutluyorlar Bizleri dost edindiler,Bizler ne yaparsak onları yapıyorlar .
  Bizlerde Yahudiler dibiyiz çünkü Yahudi ve Hiristian da İsrailoğullarıdır. Biz bir iz.

  Yahudi Haham’ı En Üste Olmasının Sebebide , Bizler Müslümanların Hz. Muhammed’e inen Kur’an’ı Değil ,Gerçekten O’nu Değiştiremeyiz! .
  Bizim İstediğimiz Yorumlarla Düzenlenmiş , Kur’an’Kerim’in Yorumunu ! Müslüman Bazı Alimlere yorumlatıp , Müslümanların Elinde Kur’an’ı Kerim’i Almış Oluyoruz .
  Bizler Bu şekilde alamazsak O zaman Silah’ımızla alırız diyorlar.
  Not: . Allah’ın İpine sımsıkı sarılın … Al’i imran sr ,ayet 103
  Not:Kafirleri dost tutmayıın … Maide sr, ayet 51.
  Allah (cc) ve Resülünü (s.a.v) dost edinmezsen sen böyle ezilmeye ve her iki Dünya’da Hüsrandasın ,Ey Müslüman.
  Zeki Güveyler

 4. Sahsen ben bir müslüman olarak benim icimi sizlatti bu ben insanliga ve hic birseye sigriramiyorum cünkü bu bir müslümana yapilamayacak bir sey yüce kitabimiz Kuráni Kerimdede belirtildigi gibi Yahudiler Laletlen mislerdir bir müylümanin onun ayaklarinin altinda olmasi olamaz.Ben dünyadaki suan kiduruma bakarak suna yorumluyorum yahudiler suan dünyada enzengin ve güce sahipler bunlar bunu ilan ediyorlar ,herzaman oldugu gibi tüm müslümanllik hala gaflet uykusunda haa yanlis anlamayin ben demiyorum ki saldiralim siddete bas vuralim yok aksine bir birimizi desdeklemeliyiz yeniden ayaga kalkmaliyiz maddi manevi dinden uzaklasmamaliyiz okuyup iyi yerlere gelmeliyiz bu resmide kaldiri saniz sevinirim bunu yapanin Allah budünyada da diger dünyada da belasini versin.

 5. Mehmet Muzaffer /

  Müslüman kişi üstte olsa bu heykeli beğenecekmiyiz? Yorumlarda bulunanlar da o zaman bu heykeli yapanı haklı çıkarıyor ?

 6. Tabii ki hayır, Müslüman bir kişini en üstte olup diğerlerinin üzerine bastığı ne bir heykeli, ne de böyle bir durumu hiç bir Müslüman istemez. Çünkü Allah’a teslim olan kul, Müslüman kendisi de dahil hiçbir Müslüman’a zulüm edemez. O zaman zalimlerden olur ve Müslümanlığı tehlikeye düşer.

 7. damla /

  Ya ALLAH aşkına bu heykel çok yanlış.Bikere KUR’AN-I KERİM yerde asla olmaz

 8. Ozgur /

  Erkek muslumanin elleri ve kolları secde ederken bu şekilde olmaz.
  Bu heykelde ki anlam şudur bence musluman ayağa kalktığında hepsi yerle bir olur…

 9. HASAN HÜSEYİN CANTERKTEN /

  BAŞKA İŞİNİZ GÜCÜNÜZ YOKMU KARDEŞİM . HERŞEY BİTTİ BUNLAR KALDI… YUHHH

Trackbacks/Pingbacks

 1. Cennete Giden Merdiven Heykeli (!) – Stairway to Heaven (!) | Genç Yolcu - [...] Devamını okumak için tıklayınız. [...]

Siz de yorumunuzu paylaşın.